Zuzana Kronerová a Richard Stanke potvrdili i tento rok patronát nad festivalom

04.10.2012

Herečka Zuzana Kronerová prijala ponuku stať sa patrónkou festivalu v roku 2009. V roku 2010 sa  k nej pridal i herec Richard Stanke a nás nesmierne teší, že sa obaja stali stabilnou súčaťou FFi. Tandem patrónov, výrazných osobností slovenského kultúrnospoločenského života, nám i tento rok pomáha vkladom svojho mena a tváre upozorniť na problémy neheterosexuálnej menšiny na Slovensku.

„LGBTI ľudia celý život narážajú na to, že niekomu musia niečo vysvetľovať. A v istom veku sú z toho unavení. Nechce sa im vracať sa k téme coming-outu, chcú riešiť svoje všedné problémy. Niekedy sa to vysvetľovanie totiž javí ako márna snaha. Keď po rokoch už máme pocit, že sa vnímanie LGBTI menšiny zmenilo k lepšiemu, tak príde nejaký Kuffa, ktorý chce liečiť homosexuálov, a všetko sa zdá zbytočné. Nikdy som však nepočul o niekom, kto by sa úspešne „vyliečil“ z homosexuality. To, že má niekto dieťa a žije v manželstve, neznamená, že je „vyliečený“.

V krajinách, kde sú registrované partnerstvá, je postavenie gejov a lesieb lepšie. Keď sú ich vzťahy oficiálne rešpektované, je to dôležitý odkaz pre zvyšok spoločnosti, že rovnakopohlavné vzťahy nie sú žiadnym rozmarom, ale plnohodnotným spolužitím dvoch ľudí. Queer ľudia sa môžu sústrediť na osobné veci, problémy vzťahové, veci v rodine, veci v práci.

Mám veľké pochybnosti o tom, že podobný zákon prejde v dohľadnej dobe aj u nás. Miesta, ktoré o tom rozhodujú, sa tvária, že nič také neexistuje a že sú dôležitejšie problémy. Väčšina politikov sa bojí otvárať túto tému, lebo majú strach z ohrozenia svojej politickej kariéry. Je tu aj vplyv silného katolicizmu. Cirkev sa radšej snaží zamiesť otázky neheterosexuálnej orientácie pod koberec, pretože ak by došlo na diskusiu, tak jednoducho ich argumenty neobstoja. V zahraničí sa už navyše ukázalo, že registrované partnerstvá nijako neohrozujú spoločnosť a ani „tradičnú rodinu“.

Ako veľký problém vnímam aj to, že sa neukazujú pozitívne príklady spolužitia alebo osudov LGBTI ľudí. Často sú to hraničné prípady z nejakej sociálnej periférie. Väčšina spoločnosti vníma, že homosexuál nosí ružové šaty. Gej klišé sú veľmi silné. A to je vec, proti ktorej treba bojovať aj po tých rokoch. Neustále má zaráža, ako hlboko sú v ľuďoch zakorenené predsudky a že akúkoľvek odlišnosť od masy vnímajú ako ohrozenie."

Richard Stanke, herec, patrón Filmového festivalu inakosti