Prebieha Febiofest a ponúka i LGBTI filmy!

image_497

21.03.2015

Febiofest 2015 je medzinárodný filmový festival, ktorého 22. ročník prebieha aktuálne v Bratislave (20. - 26.3.2015), následne sa presunie do ďalších miest na Slovensku. V jeho programe nájdete aj zaujímavé LGBTI tituly, napríklad profilovú prehliadku tvorby kanadského mladíka Xaviera Dolana alebo poctu lesbickým exploitation filmov Motýle.

 

Motýle

The Duke of Burgundy ▪ dráma ▪ 2014 ▪ Veľká Británia ▪ 101´ ▪ OV (ang.) + ST ▪ MP 15

Na pustnúcom šľachtickom sídle žije zberateľka motýľov Cynthia so svojou milenkou Evelyn a vo svojom svojbytnom a trochu výstrednom svete sa oddávajú sadomasochistickým hrám. Táto lahôdka pre cinefilov sa vyznačuje podmanivou erotickou atmosférou, výraznou hudobnou zložkou a odkazmi na sexploatačné filmy 60. a 70. rokov.

Xavier Dolan - profil

Niekedy ho nazývajú zázračným dieťaťom québeckého filmu, pretože aj keď je v Québecu silná tradícia autorských režisérov, len málokto z nich dokázal v takom mladom veku toľko, čo Dolan. Jeho debut Zabil som svoju matku (2009) mal premiéru v rámci sekcie Quinzaine des réalisateurs na festivale v Cannes; rovno si odniesol štyri neštatutárne ceny a následne koloval a vyhrával na troch desiatkach ďalších festivalov. Hneď jeho ďalší film Imaginárne lásky (2010) síce nemal taký silný kritický ohlas, ale stal sa kultovým pre najmladšiu generáciu filmových fanúšikov. Predal sa do desiatok teritórií a aj na Slovensku patril k najnavštevovanejším artovým filmom roka. Nasledujúci, trochu experimentálny Laurence Anyways (2011) znovu putoval na festival do Cannes a Tom na farme (2013) mal pre zmenu premiéru v súťaži festivalu v Benátkach. S filmom Mami! (2014) sa vrátil do Cannes a zoža tam mimoriadne ovácie. Film navyše okrem mnohých cien vrátane Ceny poroty dokázal zaujať publikum a stal sa komerčným hitom. Dolan tvorí rafinované, moderné a otvorené filmy a za svoju krátku kariéru už dokázal to, čo mnohým režisérom trvá celý život.

Zabil som svoju matku / J’ai tué ma mère
21. marec – Lumiere K1 – 20:30
23. marec – Mladosť – 22:00

2009, Kanada, far., 100 min.

Réžia: Xavier Dolan
Scenár: Xavier Dolan
Kamera: Stéphanie Weber-Biron
Strih: Hélène Girard
Hudba: Nicholas Savard-L’Herbier
Hrajú: Xavier Dolan, Anne Dorval, Suzanne Clément, François Arnaud, Patricia Tulasne, Niels Schneider

Tínedžer s anjelským výrazom v tvári Hubert vrcholne neznáša svoju matku. Krik a nadávky sú medzi nimi na dennom poriadku a úplne vytlačili nežnosť. Ich hlboký vzťah sa vymyká všetkým pravidlám. Napätá atmosféra v pritesnom dome preplnenom matkinými gýčovými čačkami je plná ustavičných slovných súbojov. Syn dychtí po slobode a tú trochu vzduchu, ktorý mu chýba, hľadá v písaní a v náručí svojho milenca Antoina. V týchto únikoch však objavuje len ďalšie podoby materinskej lásky.

verzia: v pôvodnom znení (francúzsky) s titulkami

Imaginárne lásky / Les amours imaginaires
22. marec – FK 35 mm VŠMU – K1 – 20:30
24. marec – Lumiere K4 – 15:30
25. marec – Lumiere K3 – 14:00

2010, Kanada, far., 97 min.

Réžia: Xavier Dolan
Scenár: Xavier Dolan
Kamera: Stéphanie Weber-Biron
Strih: Xavier Dolan
Hudba: rôzne skladby a piesne
Hrajú: Xavier Dolan, Monia Chokri, Niels Schneider, Anne Dorval, Anne-Élisabeth Bosse

Priatelia Francis a Marie sa zoznámia s Nicolasom, mladíkom z vidieka, ktorý práve pricestoval do mesta. Nasleduje jedna katastrofálna schôdzka za druhou. Bez ohľadu na to, či sa odohrajú v skutočnosti, alebo len v predstavách, ani jedna nedopadne dobre a Francis i Marie sú čoraz posadnutejší predmetom svojich túžob. Čím náruživejšie súperia o priazeň nového kamaráta, tým hlbšie trhliny utrpí ich kedysi neotrasiteľné priateľstvo. Osobité čaro dodáva tomuto originálnemu filmu práca s hudbou a so spomalenými zábermi.

verzia: v pôvodnom znení (francúzsky) s titulkami

Regards Jeunes Prize na MFF Cannes 2010, MovieZone Award na MFF Rotterdam

Laurence Anyways
25. marec – Lumiere K1 – 20:00
26. marec – Mladosť – 20:30

2012, Kanada – Francúzsko, far., 169 min.

Réžia: Xavier Dolan
Scenár: Xavier Dolan
Kamera: Yves Bélanger
Strih: Xavier Dolan
Hudba: Noia
Hrajú: Melvil Poupaud, Suzanne Clément, Monia Chokri, Nathalie Baye, Susie Almgren, Yves Jacques

Laurence, mladý učiteľ literatúry a úspešný začínajúci spisovateľ, žije v plnohodnotnom, nefalšovane šťastnom vzťahu so snúbenicou Fred. V deň jej tridsiatych narodenín sa jej zdôverí, že už roky sa cíti ako žena žijúca v nesprávnom tele a chce túto situáciu riešiť. Fred znáša túto novinku veľmi zle a dvojica žije načas oddelene. Potom však Fred usúdi, sčasti natruc svojej matke a sestre, že musí Laurenceovi pomôcť. Takmer trojhodinový film sleduje peripetie ich vzťahu počas jedného desaťročia.

verzia: v pôvodnom znení (francúzsky) s titulkami

Queer Palm a cena za najlepší herecký výkon (S. Clément) v sekcii Un certain regard na MFF Cannes 2012, cena pre najlepší kanadský hraný film na MFF Toronto 2012

Tom na farme / Tom à la ferme

23. marec – Lumiere K1 – 18:00
24. marec – Mladosť – 22:00

2013, Kanada – Francúzsko, far., 102 min.

Réžia: Xavier Dolan
Scenár: Xavier Dolan, Michel Marc Bouchard
Kamera: André Turpin
Strih: Xavier Dolan
Hudba: Gabriel Yared
Hrajú: Xavier Dolan, Pierre-Yves Cardinal, Lise Roy, Evelyne Brochu, Manuel Tadros

Psychologická snímka podľa divadelnej hry známeho québeckého autora Michela Marca Boucharda. Tom, mladý reklamný textár z Montrealu, prichádza na pohreb na odľahlú farmu v Québecu. Je šokovaný, keď zistí, že ostatní nevedia, kto je ani v akom vzťahu bol k zosnulému mladíkovi. Brat zosnulého začína s Tomom rozohrávať nebezpečnú a zvrátenú manipulatívnu hru, ktorej cieľom má byť ochrániť matku a meno rodiny. Minulosť rodiny však skrýva mnoho temných miest, ktoré neveštia nič dobré.

verzia:
v pôvodnom znení
(francúzsky) s titulkami

Cena FIPRESCI na MFF Benátky 2013

Mami! / Mommy
20. marec – FK 35 mm VŠMU – 20:30
23. marec – Art kino za zrkadlom – 20:00
26. marec – Lumiere K3 – 21:00

2014, Kanada, far., 134 min.

Réžia: Xavier Dolan
Scenár: Xavier Dolan, Michel Marc Bouchard
Kamera: André Turpin
Strih: Xavier Dolan
Hudba: Noia
Hrajú: Anne Dorval, Antoine-Olivier Pilon, Suzanne Clément, Alexandre Goyette, Patrick Huard

Príbeh dospievajúceho Steva s diagnózou ADHD (porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou) a jeho mamy Diane, ktorá aj napriek odporúčaniam odborníkov trvá na tom, že sa o svojho syna postará sama a že dokážu zvládnuť aj školu. Vydajú sa na cestu, kde sa prchavé okamihy šťastia a spokojnosti rýchlo menia na výbuchy násilia a beznádeje. Doteraz najvyspelejší a emóciami nabitý film kanadského režiséra zaujme brilantnými hereckými výkonmi aj originálnou hrou s formátom obrazu.

verzia: v pôvodnom znení (francúzsky) s titulkami

Cena poroty ex aequo na MFF Cannes 2014