Filmový festival inakosti – Žilina

image_294

28.02.2013

Výber LGBTI filmov Filmového festivalu inakosti predstavíme v Žiline od piatku 15. do nedele 17. marca! V Stanici Žilina Záriečie na Závodskej ceste 3. 


Filmový festival inakosti (FFi) je festivalom pre lesby, gejov, bisexuálov a transgender ľudí, ich rodiny, deti a priateľov.

FFi vznikol, aby kultivovane, prezentovaním kvalitných diel svetovej a domácej kinematografie, zabával filmových fanúšikov, hetero i neheterosexuálnych, „zbrojil“ proti homofóbii a xenofóbii, podnecoval spoločenskú diskusiu a riešenie problémov stále prehliadanej LGBT menšiny.

 

uv   „Realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedná Iniciatíva Inakosť“.

 

 


Navštívte FFi v Žiline, zapojte sa do diváckej súťaže a vyhrajte víkendový pobyt pre dve osoby v hoteli Trinity ****  v Olomouci (24. - 26. 5. 2013)!


Partneri súťaže:

              Czech Tourism  

 


PROGRAM

 

15. 3. piatok, Filmový festival inakosti

 

17.00

Edie a Thea: Príliš dlhé zásnuby | Edie & Thea: A Very Long Engagement

r. Susan Muska, Greta Olafsdottir, USA, 2009, 67´, MP 15

v pôv. znení (angl.) + ST

Newyorčanky Edie a Thea sa spoznali v 60. rokoch a pretancovali spolu celú noc. Už vtedy vedeli, že sú si súdené, trvalo však 42 rokov, kým sa ocitli pred oltárom. Ich fotografie, domáce filmy, fascinujúce anekdoty, spoločné zážitky i pikošky z intímneho života pred nami odkrývajú pútavý príbeh lásky dvoch žien, prekypujúcich intelektom, životnou energiou a odhodlaním. Na pozadí štyroch dekád ich vzťahu sa zrkadlí i vyvíjajúci sa postoj spoločnosti k homosexualite. Očarujúci, silne emotívny film je inšpiratívnym dielom o sile oddanosti, nehasnúcej príťažlivosti a vzájomného rešpektu.

 

20.00

Naruby

divadelné predstavenie | www.nomantinels.sk

Autor: Róbert Pakan | Réžia a úpravy: Andrej Kuruc | Dramaturgia: Zuzana Liptáková

Scéna a kostýmy: Katarína Žgančíková | Hudba: Milan Koyš | Produkcia: Róbert Pakan

Grafika: Mili Vigerová | Hrajú: Martina Zemancová, Lea Vitkovská, Martin Sandtner, Róbert Pakan, Milan Spodniak

Čo by ste povedali na relaxačný wellness pobyt? Perfektné? A aj vtedy, ak s vami pôjdu vaši rodičia, ktorým chcete v intímnom prostredí županov a procedúr prvýkrát predstaviť svoju drahú polovičku, ktorá istotne nebude spĺňať ich predstavy? Trochu bláznivé? To nie je všetko! Divadlo NoMantinels vás pozýva na svoju najnovšiu inscenáciu Naruby – hru o večnom trojuholníku lásky medzi rodičmi, deťmi a ich milencami. Zdanlivá nezlučiteľnosť dvoch generácií, ich názorov a túžob však môže mať niečo spoločné, hoci sa to môže zdať tak trochu „naruby“. Hranice predsudkov sa totiž posúvajú s vlastnou skúsenosťou.

 

16. 3. sobota, Filmový festival inakosti

 

16.00

Mosquita a Mari | Mosquita y Mari

r. Aurora Guerrero, USA, 2012, 85´, MP 12
v pôv. znení (angl.) + ST

Yolanda a Mari sú nové spolužiačky a susedy z chudobnej losangelskej štvrte obývanej mexickými prisťahovalcami. Yolanda poctivo chodí do školy a pripravuje sa na maturitné skúšky. Rebelská Mari má, naopak, školu v paži a rôznymi príležitostnými prácami sa snaží uživiť matku a mladšiu sestru. Debut Aurory Guerrero má ďaleko od bežného príbehu lásky, vychádza z jej intímnych spomienok a je nezávislým pohľadom na chvíle, ktoré navždy ovplyvnia ľudský život. Film vznikol v spolupráci s festivalom Sundance a spôsobil vznik nového fenoménu, pretože celý rozpočet pochádza z peňazí internetových fanúšikov.

 

18:00

Albert Nobbs

r. Rodrigo García, Veľká Británia/Írsko/Francúzsko/USA, 2011, 113´, MP 15
v pôv. znení (ang.) + ST

Írsko 19. storočia. Pod menom Albert Nobbs žije a pracuje žena, ktorá viac ako tridsať rokov predstiera, že je mužom. Je mužom, ktorý má tajomstvo, ženou, ktorá má sen. Pracuje ako spoľahlivý čašník v renomovanom hoteli a túži po manželstve a vlastnom obchodíku. Zabehnutý introvertný život pevne kontrolovaného tajomstva naruší až príchod maliara Huberta a Albert sa stáva súčasťou trýznivého milostného trojuholníka.
Vo výnimočnom filme v postave Alberta Nobbsa exceluje britská herečka Glenn Close, ktorá je i spoluautorkou scenára.

 

20.00

Parade | Parada

r. Srdjan Dragojević, Srbsko/Chorvátsko/Macedónsko/Slovinsko, 2011, 115´, MP 15

 v pôv. znení (srb.) so slov. tit., blu-ray

Homofóbny gangster splní svojej nastávajúcej manželke každé prianie – aj to, aby ich svadbu „režíroval“ gej... ten chce však na oplátku ochranu pri pripravovanom pochode homosexuálov... A v krajine, kde je slovo „buzerant“ ešte stále tá najhoršia nadávka, to bude miestami zábavné, miestami nesmierne vtipné a miestami srdcervúco smutné... Dôkladná štúdia homofóbie, ktorá nevyhnutne zasiahne najmä heterosexuáne publikum, predstavuje jeden z niekoľkých filmov, ktoré na minuloročnom Berlinale publikum vytlieskalo postojačky.

 


 

17. 3. nedeľa,  Filmový festival inakosti

16.00

Neviditeľní

r. Sebastien Lifshitz, Francúzsko, 2012, 115´, MP 15

v pôv. znení (fran., ang., nem.) + ST

Vo svojom novom filme nám Sebastien Lifshitz (Takmer nič) predstavuje 11 francúzskych homosexuálnych mužov a ženy nad 70 rokov. Spoločné majú len to, že sa rozhodli žiť otvorene v časoch, keď ich spoločnosť odmietala. Na začiatku projektu, keď sa prehrabával starými fotkami otvorených hoomsexuálnych párov z rôznych období, si Lifshitz uvedomil, že vyzerajú šťastne a spokojne. Pýta sa teda: „Boli homosexuáli v tomto období šťastnejší, než nám hovorí história?“ V tomto mimoriadnom dokumente dostaneme na túto otázku množstvo odpovedí.

 

18.15

Anjeli

r. Róbert Šveda, Slovensko, 2012, 95´, MP 15

v pôv. znení (slov.) + AT

Keď sa úspešný divadelník Michal dozvie, že trpí nevyliečiteľnou chorobou, rezignuje na všetko a odchádza na opustenú chatu, aby tam napísal knihu spomienok. Spoločnosť mu robia len jeho životná láska a ošetrovateľka. Vypätú atmosféru naruší príchod charizmatického cudzinca, ktorý sa o neho až príliš zaujíma...

Druhý film režiséra Róberta Švedu je komorným príbehom o nenávratných osudových zvratoch, potrebe ľudskej blízkosti a čakaní na zjavenia. Patrí k prvým (česko)slovenským celovečerným filmom, ktoré homosexualitu zobrazujú bez zbytočného pátosu, je súčasťou príbehu bez toho, aby bola jeho primárnou témou.

 

20.00

Daj do toho všetko! | Leave it on the Floor

r. Sheldon Larry, USA, Kanada, 2011, 106´, MP 15

v pôv. znení (ang.) + ST

Brad sa po vyhadzove z domu ocitne na ulici a zásahom osudu spozná Cartera, tanečníka v nablýskaných drag-queen tančiarňach losangelskej scény. Tu nájde novú rodinu, lásku, ale aj veľa smútku a bolesti, proti ktorému sa dá bojovať len tancom v originálnej a neuveriteľne chytľavej choreografii Franka Gatsona Jr. Režisér Sheldon Larry vzdáva týmto filmom hold drag queens a ich nezdolnému životnému optimizmu. Film, ktorý roztancoval publikum na Berlinale 2012 sa oplatí vidieť.


 

r. – réžia/director

ST – slovenské titulky/Slovak Subtitles

AT – anglické titulky/English subtitles