Filmový festival inakosti v porote Berlinale!

Teddy Award 2012

27.01.2012

Dramaturgička Filmového festivalu inakosti (FFi) zasadne do jednej z porôt Medzinárodného filmového festivalu Berlinale. Monika Višniarová z programového tímu FFi bude spolu s ďalšími porotcami rozhodovať o cenách Teddy, ktoré získavajú filmy s teplou tematikou.

„Dnes je cena Teddy hádam tým najvýznamnejším svetovým ocenením pre filmy s queer tematikou či ich tvorcov. Pre mňa osobne bude účasť v porote veľkou profesionálnou výzvou, keďže budem jednou z deviatich ľudí, ktorí rozhodnú o víťazných tituloch, a s tým súvisí nemalá zodpovednosť,“ komentovala účasť v porote Višniarová.

Už minulý rok prezentovala FFi spolu s riaditeľkou festivalu Zitou Hosszúovou na Berlinale v rámci stretnutia Queer Programmers Meeting. Ide o každoročné neformálne stretnutie, ktoré pripravujú organizátori ceny Teddy. Na Berlinale 2011 sa rozhodli dať priestor niekoľkým zástupcom menších či novších queer film festivalov, aby svoje akcie predstavili. „Bolo to príjemné stretnutie, kde sme FFi priblížili ostatným a potom nadväzovali kontakty s ďalšími organizátormi festivalov, filmovými tvorcami a distribútormi,“ opisuje minuloročnú skúsenosť na Berlinale dramaturgička FFi. Ako dodala, účasť v porote cien Teddy 2012 vníma ako unikátnu príležitosť nadobudnúť nové skúsenosti, naučiť sa niečo nové od iných členov poroty a šancu pozitívne zviditeľniť slovenský teplý filmový festival.

Slovenská účasť na rozhodovaní o cenách Teddy nebude však úplnou novinkou – v roku 2000 bol jedným z porotcov režisér a vtedajší organizátor Gay Film Festivalu Slovakia Robert Šveda. Cenu Teddy udeľuje nezávislá porota ako jednu z oficiálnych cien Berlinale už od roku 1987, kedy ju ako prvý dostal Pedro Almodóvar za film Zákon túžby. Cena môže byť udelená filmu z ktorejkoľvek programovej sekcie na Berlinale.

Na berlínskom festivale bude tento rok i ďalší zástupca Slovenska. Študent VŠMU Matúš Krajňák bude porotcom v sekcii Perspektive Deutches Kino, ktorá sa zameriava na nové nemecké filmárske talenty. V minulosti sa predstavil Krajňák svojou tvorbou aj na Filmovom festivale inakosti. V roku 2010 mal na festivale premiéru jeho film Praví chlapi.