Filmový festival inakosti podporil minister zahraničných vecí

23.10.2012

Tlačová správa (23. 10. 2012)

Prehliadku teplej kinematografie Filmový festival inakosti (FFi) podporil podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Prevzal záštitu nad festivalom rovnako ako primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Medzi dlhoročných podporovateľov festivalu patria aj herci Zuzana Kronerová a Richard Stanke, ktorí sa stali patrónmi FFi. „Sme veľmi radi, že FFi podporil člen vlády, primátor hlavného mesta a známe herecké osobnosti. Je to dôležitý odkaz nielen pre LGBTI komunitu, ale aj pre celú spoločnosť,“ vyjadrila radosť riaditeľka FFi Zita Hosszúová.

Festival štartuje vo štvrtok 25. októbra v bratislavskom Kine Lumière a počas štyroch dní prinesie filmové novinky aj staršie snímky, tvorbu zahraničných filmárov a filmárok i domácich režisérov. Ide o nesúťažnú prehliadku. Udeľuje sa len jedna cena – Ružový balónik pre divácky najobľúbenejší film. Novinkou festivalu je sekcia o neheterosexuálnych senioroch a seniorkách a viac priestoru dostanú snímky o transfenoméne. Špeciálnou akciou festivalu bude Noc FFi v KC Dunaj v sobotu 27. 10. Podujatie spája diskusiu, filmové premietanie a párty. Noc FFi odštartuje o 18.00 diskusia s historikom Janom Seidlom o emancipácii homosexuálov v českých krajoch od roku 1867 po súčasnosť. Bude spojená s prezentáciou knihy Od žaláře k oltáři. Historika bude spovedať Jana Jablonická-Zezulová z Možnosti voľby, ktorá bude zisťovať, aké podoby malo emancipačné hnutie homosexuálov v demokratických režimoch prvej Československej republiky a neskôr ponovembrovej federácii a samostatnej Českej republike; ako prebiehala v praxi perzekúcia homosexuality za Rakúska, prvej republiky, nacistickej okupácie a komunistickej diktatúry.  

Noc FFi bude pokračovať o 19.30 projekciou amerického filmu Daj do toho všetko! od režiséra Sheldona Larryho, ktorý vzdáva týmto filmom hold drag queens a ich nezdolnému životnému optimizmu. O 21.30 sa na plátno dostanú krátke portugalské filmy. Výber pripravil pre FFi festival Queer Lisboa a ide o provokatívny mix experimentálnej audiovizuálnej tvorby a sexuálne explicitnej kinematografie (krátke filmy da Silvu). Po premietnutí posledného filmu bude Noc FFi pokračovať ako párty. Tanečné sety pripravia dídžeji queer párty Tepláreň Pixy a Saint Mark. Hrať budú electropop, nudisco a indies hity.

Medzi sprievodné podujatia FFi patria aj dva workshopy o sexe, na ktorých sa účastníci a účastníčky dozvedia viac o pohlavne prenosných chorobách a o tom, ako podobným ochoreniam predchádzať. Kurz pre ženy bude v sobotu 27.10. akurz pre mužov bude v nedeľu 28. 10. Oba budú v Dejavu bare na Špitálskej 27 a pripravilo ich Q-centrum.

Aj v roku 2012 spolupracuje festival s kníhkupectvom Artforum, ktoré sprostredkuje vybrané LGBTI tituly, knihy a DVD filmy priamo vo vestibule Kina Lumière počas trvania festivalu. Predpredaj lístkov na FFi je v Kine Lumière a festivalovom Dejavu bare. Viac informácií na www.ffi.sk