Filmový festival inakosti plný filmových noviniek

18.10.2014

Viacerými titulmi, ktoré mali premiéru tento rok na festivaloch ako Berlinale či Sundance, sa popýši Filmový festival inakosti. Už ôsmy ročník prehliadky LGBTI kinematografie štartuje v stredu 22. 10. v Bratislave a potrvá do nedele 26. 10. Festivalové projekcie uvidia diváci a diváčky v dvoch kinosálach Kina Lumiѐre a v Kine Film Europe.

Dôraz kládla dramaturgia tento rok na nové nemecké filmy, ktoré sú zaradené v sekcii „Deutsche Welle“. „V Nemecku za posledné roky vzniklo pomerne veľa queer filmov. Chceli sme sa pozrieť na to, aké témy sú aktuálne v krajine, ktorá je známa vysokým životným štandardom. Ako sa tam žije LGBTI ľuďom a čo ich trápi?“ vysvetlila riaditeľka festivalu Zita Hosszúová. V rámci sekcie sa objavia dva dokumenty a štyri hrané filmy.

Okrem nemeckej queer kinematografie môžu diváci a diváčky nazrieť do života LGBTI ľudí v Brazílii, Austrálii, Poľsku, Francúzsku, USA, Veľkej Británii, v Švajčiarsku a v Česku. A zaradený je aj jeden slovenský titul. Svetovú premiéru bude mať na festivale český dokument Hviezda menom Sonja (r. Peter Serge Butko). Je to unikátny dokument, ktorý vznikal takmer 13 rokov a zachytáva osud českej travesty hviezdy. Sonja patrila v 90. rokoch medzi vychytených kabaretných umelcov a jej večne vypredané šou lákali aj mnohé tváre zo šoubiznisu. Kariéru však časom zničili pracovné konflikty a drogy. Sonja padla na úplne dno. Skončila na ulici a namiesto kabaretných vystúpení sa začala živiť prostitúciou. Dnes pomáha HIV pozitívnym ľuďom.

Festival reaguje aj na rastúcu homofóbiu a útoky na LGBTI ľudí vo východnej Európe a najmä v Rusku. Tejto témy sa dotýka francúzska dráma Chlapci z Východu (r. Robin Campillo). Ukazuje osudy mladíkov, ktorí prišli do Paríža práve z východoeurópskych krajín. Napriek tomu, že nemajú ani 25 rokov, majú za sebou ťažké životné peripetie. Zväčša prichádzajú bez oficiálnych dokladov a bez peňazí – aby prežili, často sa z nich stávajú prostitúti. Film sa točí okolo jedného z nich – Mareka, do ktorého sa zamiluje 50-ročný solventný muž.

Spektrum tém, ktoré prinesie Filmový festival inakosti, však bude oveľa pestrejšie. Príbeh dvoch partneriek, ktoré by chceli vychovávať spoločné dieťa, prináša nemecká snímka Dve matky (r. Anna Zohra Berrached). Téme prijatia odlišnej citovej a sexuálnej orientácie sa venuje holandský film Chlapci (r. Mische Kamp) a poľské Plávajúce vežiaky (r. Tomasz Wasilewski). O začiatkoch emancipačného hnutia homosexuálov vo Švajčiarsku rozpráva film Kruh (r. Stefan Haupt). „Tých tém je však oveľa viac. Aj prostredníctvom festivalu by sme chceli ukázať rôznorodé životné príbehy LGBTI ľudí, aby diváci objavili skutočný svet teplej komunity. Mrzí nás, že vnímanie LGBTI ľudí je stále skreslené a plné predsudkov, klamstiev a mýtov. Radi by sme to zmenili, aby sa nám v tejto krajine spolu dobre žilo,“ komentovala riaditeľka festivalu.

Okrem filmov je pripravený aj sprievodný program, v rámci ktorého bude výstava, party, diskusia a brunch. Patrónmi Filmového festivalu inakosti je herečka Zuzana Krónerová a herec Richard Stanke. Viac o festivale sa možno dozvedieť na www.ffi.sk.