Filmový festival inakosti Banská Bystrica

image_286

16.02.2013

Výber LGBTI filmov Filmového festivalu inakosti predstavíme Banskej Bystrici už o pár dní!

22. – 23. 2. 2013, Filmový klub v Múzeu SNP, Kapitulská 23

piatok, 22. 2. 2013
18:00

 

Coming Out

r. Heiner Carow, 1989, Nemecko, 1989, 99´, MP 15
v pôv. znení (nem.) so slov. tit., 35 mm

Philipp je mladý kultivovaný učiteľ na gymnáziu, ktorý žije v takmer plnohodnotnom partnerskom vzťahu so svojou kolegyňou. Až keď sa „náhodne“ a nekontrolovateľne zamiluje do mladého muža, je nútený od základov prehodnotiť vzťah k svojej sexualite a životu vôbec.
V roku 1990 získal film v Berlíne hneď dve ocenenia – cenu Teddy pre najlepší gejský film a ocenenie udeľované hlavnou porotou – Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu.

 

piatok, 22. 2. 2013
20:00

Albert Nobbs

r. Rodrigo García, Veľká Británia/Írsko/Francúzsko/USA, 2011, 113´, MP 15
v pôv. znení (ang.) so slov. tit., dvd

Írsko 19. storočia. Pod menom Albert Nobbs žije a pracuje žena, ktorá viac ako tridsať rokov predstiera, že je mužom. Je mužom, ktorý má tajomstvo, ženou, ktorá má sen. Pracuje ako spoľahlivý čašník v renomovanom hoteli a túži po manželstve a vlastnom obchodíku. Zabehnutý introvertný život pevne kontrolovaného tajomstva naruší až príchod maliara Huberta a Albert sa stáva súčasťou trýznivého milostného trojuholníka.
Vo výnimočnom filme v postave Alberta Nobbsa exceluje britská herečka Glenn Close, ktorá je i spoluautorkou scenára.

 

sobota, 23. 2. 2013

15:00

Edie a Thea: Príliš dlhé zásnuby | Edie & Thea: A Very Long Engagement

r. Susan Muska, Greta Olafsdottir, USA, 2009, 67´, MP 15
v pôv. znení (angl.) so slov. tit., dvd

Newyorčanky Edie a Thea sa spoznali v 60. rokoch a pretancovali spolu celú noc. Už vtedy vedeli, že sú si súdené, trvalo však 42 rokov, kým sa ocitli pred oltárom. Ich fotografie, domáce filmy, fascinujúce anekdoty, spoločné zážitky i pikošky z intímneho života pred nami odkrývajú pútavý príbeh lásky dvoch žien, prekypujúcich intelektom, životnou energiou a odhodlaním. Na pozadí štyroch dekád ich vzťahu sa zrkadlí i vyvíjajúci sa postoj spoločnosti k homosexualite. Očarujúci, silne emotívny film je inšpiratívnym dielom o sile oddanosti, nehasnúcej príťažlivosti a vzájomného rešpektu.

sobota, 23. 2. 2013

17:00

Anjeli

r. Róbert Šveda, Slovensko, 2012, 95´, MP 15
v pôv. znení (slov.) s ang. tit., blu-ray

Keď sa úspešný divadelník Michal dozvie, že trpí nevyliečiteľnou chorobou, rezignuje na všetko a odchádza na opustenú chatu, aby tam napísal knihu spomienok. Spoločnosť mu robia len jeho životná láska a ošetrovateľka. Vypätú atmosféru naruší príchod charizmatického cudzinca, ktorý sa o neho až príliš zaujíma...
Druhý film režiséra Róberta Švedu je komorným príbehom o nenávratných osudových zvratoch, potrebe ľudskej blízkosti a čakaní na zjavenia. Patrí k prvým (česko)slovenským celovečerným filmom, ktoré homosexualitu zobrazujú bez zbytočného pátosu, je súčasťou príbehu bez toho, aby bola jeho primárnou témou.

 

sobota, 23. 2. 2013

19:00

Imaginárne lásky | Les amours imaginaires

r. Xavier Dolan, Kanada, 2010, 97´, MP 15
v pôv. znení (franc.) so slov. tit., 35 mm

Imaginárne lásky sú melancholickým (zároveň však iróniou nasiaknutým) príspevkom k téme zamilovanosti a neopätovanej lásky. Zatajované veľké očakávania, neovládateľná túžba, elektrizujúca radosť v kombinácii s prísnou sebakontrolou, neistotou a obavami, to všetko priam hmatateľne sála z poeticky vyrozprávaného príbehu priateľov Francisa a Marie, ktorých emocionálnu rovnováhu i vzájomné kamarátstvo zásadne naruší stretnutie s anticky krásnym Nicolasom.

 

sobota, 23. 2. 2013

21:00

Parade | Parada

r. Srdjan Dragojević, Srbsko/Chorvátsko/Macedónsko/Slovinsko, 2011, 115´, MP 15
v pôv. znení (srb.) so slov. tit., blu-ray

Homofóbny gangster splní svojej nastávajúcej manželke každé prianie – aj to, aby ich svadbu „režíroval“ gej... ten chce však na oplátku ochranu pri pripravovanom pochode homosexuálov... A v krajine, kde je slovo „buzerant“ ešte stále tá najhoršia nadávka, to bude miestami zábavné, miestami nesmierne vtipné a miestami srdcervúco smutné... Dôkladná štúdia homofóbie, ktorá nevyhnutne zasiahne najmä heterosexuáne publikum, predstavuje jeden z niekoľkých filmov, ktoré na minuloročnom Berlinale publikum vytlieskalo postojačky.

 

Vstupné:

  • 1,50 € - 1 premietanie
  • 4,00 € - permanentka/odznak FFi